Panasonic Electronic Components ERA-6AEB112V
ERA-6AEB112V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB112V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB112V.pdf
Availability of ERA-6AEB112V
QUANTITY
ERA-6AEB112V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB112V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB112V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB112V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB112V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB112V Details Description
Related parts for ERA-6AEB112V
RES SMD 66.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AMP PACE CONN 18POS 100X200C/L datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
PHOTORELAY 80V 5MA 6SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 400UF 5% 330VAC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf