Panasonic Electronic Components ERA-6AEB2940V
ERA-6AEB2940V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB2940V
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB2940V.pdf
Availability of ERA-6AEB2940V
QUANTITY
ERA-6AEB2940V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB2940V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB2940V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB2940V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB2940V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB2940V Details Description
Related parts for ERA-6AEB2940V
OSC XO 2.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 24POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO201 datasheet.pdf
INDICATOR 6MM FIXED YEL 12V SLDR datasheet.pdf
CONDUIT CLIP 3/4 CONDUIT W/ANGLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HD-I 5SMPR090F102F BENCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf