Panasonic Electronic Components ERA-6AEB391V
ERA-6AEB391V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB391V
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB391V.pdf
Availability of ERA-6AEB391V
QUANTITY
ERA-6AEB391V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB391V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB391V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB391V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB391V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB391V Details Description
Related parts for ERA-6AEB391V
IC BUS TRANSCVR 2B N-INV US8 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINALG 75OHM 200C datasheet.pdf