Panasonic Electronic Components ERA-6AEB4992V
ERA-6AEB4992V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB4992V
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB4992V.pdf
Availability of ERA-6AEB4992V
QUANTITY
ERA-6AEB4992V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB4992V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB4992V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB4992V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB4992V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB4992V Details Description
Related parts for ERA-6AEB4992V
HOLDER BATT 4-C CELLS SLDR LUGS datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 1800V 430A MAGNPAK datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
FUSE 80A 690VAC NON STD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8TSON-ADV datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf