Panasonic Electronic Components ERA-6AEB624V
ERA-6AEB624V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB624V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB624V.pdf
Availability of ERA-6AEB624V
QUANTITY
ERA-6AEB624V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB624V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB624V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB624V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB624V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB624V Details Description
Related parts for ERA-6AEB624V
IC REG BUCK BST INV ADJ/-5V 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.38A 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf