Panasonic Electronic Components ERA-6AEB624V
ERA-6AEB624V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB624V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB624V.pdf
Availability of ERA-6AEB624V
QUANTITY
ERA-6AEB624V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB624V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB624V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB624V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB624V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB624V Details Description
Related parts for ERA-6AEB624V
CONN PLUG 20POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-215AA datasheet.pdf
MOD RF ANT SPIRIT1 868MHZ EU 16P datasheet.pdf
FUSE 38KV 10AMP 2" AIR datasheet.pdf