Panasonic Electronic Components ERA-6AEB73R2V
ERA-6AEB73R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB73R2V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB73R2V.pdf
Availability of ERA-6AEB73R2V
QUANTITY
ERA-6AEB73R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB73R2V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB73R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB73R2V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB73R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB73R2V Details Description
Related parts for ERA-6AEB73R2V
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 4X16 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO-262 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM DO204AL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf