Panasonic Electronic Components ERA-6AEB73R2V
ERA-6AEB73R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6AEB73R2V
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6AEB73R2V.pdf
Availability of ERA-6AEB73R2V
QUANTITY
ERA-6AEB73R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6AEB73R2V
Internal Part NumberEIS-ERA-6AEB73R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6AEB73R2V
Related LinksERA-6A, ERA-6AEB73R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6AEB73R2V Details Description
Related parts for ERA-6AEB73R2V
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 15 OHM 500MA 1608 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
PANEL END USE WITH 1598B SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 6-6 SILVR 14' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf