Panasonic Electronic Components ERA-6APB102V
ERA-6APB102V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB102V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB102V.pdf
Availability of ERA-6APB102V
QUANTITY
ERA-6APB102V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB102V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB102V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB102V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB102V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB102V Details Description
Related parts for ERA-6APB102V
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 8POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 2A datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 16.8MP 34CDIP datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf