Panasonic Electronic Components ERA-6APB153V
ERA-6APB153V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB153V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB153V.pdf
Availability of ERA-6APB153V
QUANTITY
ERA-6APB153V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB153V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB153V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB153V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB153V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB153V Details Description
Related parts for ERA-6APB153V
BOARD datasheet.pdf
MOD PPM3 CONN-3 I/O ATMEGA JTAG datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A 6TSOP datasheet.pdf
OSC XO 333.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 21.59"L X 17.59"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 715MA 240 MOHM datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
TV 39C 37#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
10000UF 16V 25X30MM 85C 12000H datasheet.pdf