Panasonic Electronic Components ERA-6APB162V
ERA-6APB162V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB162V
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB162V.pdf
Availability of ERA-6APB162V
QUANTITY
ERA-6APB162V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB162V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB162V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB162V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB162V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB162V Details Description
Related parts for ERA-6APB162V
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SCR SENS GATE 400V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16QSOP datasheet.pdf
SNSW 10A 0.5M FORM A PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 250K 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 51 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS 6MM datasheet.pdf