Panasonic Electronic Components ERA-6APB162V
ERA-6APB162V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6APB162V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6APB162V.pdf
Availability of ERA-6APB162V
QUANTITY
ERA-6APB162V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6APB162V
Internal Part NumberEIS-ERA-6APB162V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6APB162V
Related LinksERA-6A, ERA-6APB162V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6APB162V Details Description
Related parts for ERA-6APB162V
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf