Panasonic Electronic Components ERA-6ARW562V
ERA-6ARW562V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6ARW562V
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6ARW562V.pdf
Availability of ERA-6ARW562V
QUANTITY
ERA-6ARW562V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6ARW562V
Internal Part NumberEIS-ERA-6ARW562V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6ARW562V
Related LinksERA-6A, ERA-6ARW562V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6ARW562V Details Description
Related parts for ERA-6ARW562V
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD25 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 4COND 12AWG 500' datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf