Panasonic Electronic Components ERA-6YEB182V
ERA-6YEB182V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6YEB182V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6YEB182V.pdf
Availability of ERA-6YEB182V
QUANTITY
ERA-6YEB182V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6YEB182V
Internal Part NumberEIS-ERA-6YEB182V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6YEB182V
Related LinksERA-6Y, ERA-6YEB182V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6YEB182V Details Description
Related parts for ERA-6YEB182V
BATTERY NICAD PACK 12.0V 1300MAH datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 59 POS .177 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 250MA 760 MOHM datasheet.pdf
BASE CAST IRON SYSTEM 80 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
8589-1 COND PUNCH datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-3 0.006" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 100MA 603 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
1500UF 100V 30X40MM 85C 12000H datasheet.pdf
Virte -E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf