Panasonic Electronic Components ERA-6YEB302V
ERA-6YEB302V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-6YEB302V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERA-6YEB302V.pdf
Availability of ERA-6YEB302V
QUANTITY
ERA-6YEB302V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-6YEB302V
Internal Part NumberEIS-ERA-6YEB302V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
PCN OtherERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-6Y
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-6YEB302V
Related LinksERA-6Y, ERA-6YEB302V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-6YEB302V Details Description
Related parts for ERA-6YEB302V
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SIREN 9-28VDC 32 TONE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SD CARD PUSH-PUSH SMD datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .020/.032" DIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf