Panasonic Electronic Components ERA-8AEB114V
ERA-8AEB114V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB114V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB114V.pdf
Availability of ERA-8AEB114V
QUANTITY
ERA-8AEB114V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB114V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB114V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB114V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB114V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB114V Details Description
Related parts for ERA-8AEB114V
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOD PWR ENT STD PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS DUAL CRIMP .100 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN KIT datasheet.pdf