Panasonic Electronic Components ERA-8AEB1653V
ERA-8AEB1653V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB1653V
Brief Description
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB1653V.pdf
Availability of ERA-8AEB1653V
QUANTITY
ERA-8AEB1653V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB1653V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB1653V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB1653V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB1653V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB1653V Details Description
Related parts for ERA-8AEB1653V
SWITCH PLNGR SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD323 datasheet.pdf