Panasonic Electronic Components ERA-8AEB5493V
ERA-8AEB5493V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB5493V
Brief Description
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB5493V.pdf
Availability of ERA-8AEB5493V
QUANTITY
ERA-8AEB5493V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB5493V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB5493V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB5493V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB5493V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB5493V Details Description
Related parts for ERA-8AEB5493V
TRANS PNP 200V 0.07A TO-92NL datasheet.pdf
CONN HOUSING 3POS .100 SINGLE datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.04M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG WHT/BRN 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf