Panasonic Electronic Components ERA-8AEB680V
ERA-8AEB680V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB680V
Brief Description
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB680V.pdf
Availability of ERA-8AEB680V
QUANTITY
ERA-8AEB680V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB680V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB680V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB680V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB680V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB680V Details Description
Related parts for ERA-8AEB680V
RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 24 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf