Panasonic Electronic Components ERA-8AEB8253V
ERA-8AEB8253V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB8253V
Brief Description
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB8253V.pdf
Availability of ERA-8AEB8253V
QUANTITY
ERA-8AEB8253V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB8253V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB8253V
Hot New Technologies
Standard Package1
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB8253V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB8253V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB8253V Details Description
Related parts for ERA-8AEB8253V
RELAY OPTOMOS 200MA DP 8-SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP FLOA 50 datasheet.pdf
IC TXRX DGTL AUDIO 216KHZ 48LQFP datasheet.pdf
RES 1.42M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf