Panasonic Electronic Components ERA-8AEB9091V
ERA-8AEB9091V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB9091V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB9091V.pdf
Availability of ERA-8AEB9091V
QUANTITY
ERA-8AEB9091V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB9091V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB9091V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB9091V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB9091V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB9091V Details Description
Related parts for ERA-8AEB9091V
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA CLR datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 9W datasheet.pdf
LED RED DIFF 20MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN M12 4POS datasheet.pdf