Panasonic Electronic Components ERA-8APB1211V
ERA-8APB1211V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB1211V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB1211V.pdf
Availability of ERA-8APB1211V
QUANTITY
ERA-8APB1211V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB1211V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB1211V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB1211V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB1211V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB1211V Details Description
Related parts for ERA-8APB1211V
IC REG CTRLR PWM CM 14SOIC datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA711MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf