Panasonic Electronic Components ERA-8APB242V
ERA-8APB242V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB242V
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB242V.pdf
Availability of ERA-8APB242V
QUANTITY
ERA-8APB242V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB242V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB242V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB242V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB242V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB242V Details Description
Related parts for ERA-8APB242V
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PT 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Low Noise, Precision, 16 V, CMOS, Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf