Panasonic Electronic Components ERA-8APB2801V
ERA-8APB2801V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB2801V
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB2801V.pdf
Availability of ERA-8APB2801V
QUANTITY
ERA-8APB2801V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB2801V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB2801V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB2801V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB2801V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB2801V Details Description
Related parts for ERA-8APB2801V
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A-A MALE BLACK 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf