Panasonic Electronic Components ERA-8APB2801V
ERA-8APB2801V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB2801V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB2801V.pdf
Availability of ERA-8APB2801V
QUANTITY
ERA-8APB2801V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB2801V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB2801V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB2801V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB2801V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB2801V Details Description
Related parts for ERA-8APB2801V
CONN HEADER 36POS DUAL STR .100 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 250MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 8X3/4" A MED datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 6LP + 24S + 3P datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 360MA 1.32 OHM datasheet.pdf