Panasonic Electronic Components ERA-8APB2872V
ERA-8APB2872V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB2872V
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB2872V.pdf
Availability of ERA-8APB2872V
QUANTITY
ERA-8APB2872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB2872V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB2872V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB2872V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB2872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB2872V Details Description
Related parts for ERA-8APB2872V
IC REG BUCK ADJ 1.4A DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 8SON datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf