Panasonic Electronic Components ERA-8APB6652V
ERA-8APB6652V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB6652V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB6652V.pdf
Availability of ERA-8APB6652V
QUANTITY
ERA-8APB6652V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB6652V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB6652V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB6652V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB6652V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB6652V Details Description
Related parts for ERA-8APB6652V
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS 2.2V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7S RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf