Panasonic Electronic Components ERA-8ARB3741V
ERA-8ARB3741V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB3741V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB3741V.pdf
Availability of ERA-8ARB3741V
QUANTITY
ERA-8ARB3741V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB3741V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB3741V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB3741V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB3741V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB3741V Details Description
Related parts for ERA-8ARB3741V
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
IC REGISTR CMOS BIDIRECT 24TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 32POS FML ROW A+C W/W datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
QWL 7C 2#12,5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 63V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf