Panasonic Electronic Components ERA-8ARB3741V
ERA-8ARB3741V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB3741V
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB3741V.pdf
Availability of ERA-8ARB3741V
QUANTITY
ERA-8ARB3741V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB3741V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB3741V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB3741V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB3741V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB3741V Details Description
Related parts for ERA-8ARB3741V
TRANSMITTER RF 433MHZ datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 2.4V datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V 3-USP datasheet.pdf
.250" PATCH PANEL HOLE PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 490MA 240 MOHM TH datasheet.pdf