Panasonic Electronic Components ERA-8ARB563V
ERA-8ARB563V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB563V
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB563V.pdf
Availability of ERA-8ARB563V
QUANTITY
ERA-8ARB563V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB563V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB563V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB563V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB563V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB563V Details Description
Related parts for ERA-8ARB563V
ACCELEROMETER SGL 1.7G DIL8 SMD datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.63V LOW TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GDT 230V 20% 3KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 12POS datasheet.pdf