Panasonic Electronic Components ERA-8ARB6041V
ERA-8ARB6041V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB6041V
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB6041V.pdf
Availability of ERA-8ARB6041V
QUANTITY
ERA-8ARB6041V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB6041V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB6041V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB6041V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB6041V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB6041V Details Description
Related parts for ERA-8ARB6041V
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 10-32 POST GREEN datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf