Panasonic Electronic Components ERA-8ARB6812V
ERA-8ARB6812V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB6812V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB6812V.pdf
Availability of ERA-8ARB6812V
QUANTITY
ERA-8ARB6812V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB6812V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB6812V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB6812V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB6812V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB6812V Details Description
Related parts for ERA-8ARB6812V
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/GRN DIFF datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-R/A MALE 3POS 4M datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE MNT W/SKTS datasheet.pdf