Panasonic Electronic Components ERA-8ARW5902V
ERA-8ARW5902V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARW5902V
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARW5902V.pdf
Availability of ERA-8ARW5902V
QUANTITY
ERA-8ARW5902V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARW5902V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARW5902V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARW5902V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARW5902V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARW5902V Details Description
Related parts for ERA-8ARW5902V
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
PATCH PANEL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/2.8V 0.3A 8XDFN datasheet.pdf