Panasonic Electronic Components ERA-S15J472V
ERA-S15J472V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-S15J472V
Manufacturer
Product Category
Specialized Resistors
Brief Description
RES TEMP SENS 4.7K OHM 5% 1/10W
Datasheet Download
ERA-S15J472V.pdf
Availability of ERA-S15J472V
QUANTITY
ERA-S15J472V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-S15J472V
Internal Part NumberEIS-ERA-S15J472V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Resistors
FamilySpecialized Resistors
SeriesERAS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTemperature Sensitive
ApplicationsTemperature Correction Circuits
CompositionMetal Film
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient1500ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-S15J472V
Related LinksERA-S1, ERA-S15J472V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-S15J472V Details Description
Related parts for ERA-S15J472V
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM GL24S3TDN-E2 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 YLW 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf