Panasonic Electronic Components ERA-V15J121V
ERA-V15J121V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-V15J121V
Manufacturer
Product Category
Specialized Resistors
Brief Description
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/16W
Datasheet Download
ERA-V15J121V.pdf
Availability of ERA-V15J121V
QUANTITY
ERA-V15J121V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-V15J121V
Internal Part NumberEIS-ERA-V15J121V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilySpecialized Resistors
SeriesERAV
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTemperature Sensitive
ApplicationsTemperature Correction Circuits
CompositionMetal Film
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient1500ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-V15J121V
Related LinksERA-V1, ERA-V15J121V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-V15J121V Details Description
Related parts for ERA-V15J121V
IC DAC DUAL SERIAL 13BIT 16-QSOP datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V INCAND RECT YEL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CORD 3COND BLK ITALY UNSHLD 1.8M datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf