Panasonic Electronic Components ERA-W27J391X
ERA-W27J391X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-W27J391X
Manufacturer
Product Category
Specialized Resistors
Brief Description
RES TEMP SENS 390 OHM 5% 1/32W
Datasheet Download
ERA-W27J391X.pdf
Availability of ERA-W27J391X
QUANTITY
ERA-W27J391X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-W27J391X
Internal Part NumberEIS-ERA-W27J391X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilySpecialized Resistors
SeriesERAW
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTemperature Sensitive
ApplicationsTemperature Correction Circuits
CompositionMetal Film
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
Temperature Coefficient2700ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-W27J391X
Related LinksERA-W2, ERA-W27J391X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-W27J391X Details Description
Related parts for ERA-W27J391X
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 200KSPS 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW datasheet.pdf
TERM RING TONGUE datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
I/O MODULE ANALOG 2 IN 2 OUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf