Panasonic Electronic Components ERB-FE1R50U
ERB-FE1R50U picture photo
Mfg. Part Number
ERB-FE1R50U
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
ERB-FE1R50U.pdf
Availability of ERB-FE1R50U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERB-FE1R50U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB-FE1R50U
Internal Part NumberEIS-ERB-FE1R50U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesERBFE
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t-
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W x 0.028" H (1.60mm x 0.80mm x 0.70mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB-FE1R50U
Related LinksERB-F, ERB-FE1R50U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERB-FE1R50U Details Description
Related parts for ERB-FE1R50U
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
OSC VCO 2600-3100MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
MJ ASSY,6P,8POS,SHLD,CAT5,NS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf