Panasonic Electronic Components ERB-RD0R50X
ERB-RD0R50X picture photo
Mfg. Part Number
ERB-RD0R50X
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402
Datasheet Download
ERB-RD0R50X.pdf
Availability of ERB-RD0R50X
QUANTITY
ERB-RD0R50X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERB-RD0R50X
Internal Part NumberEIS-ERB-RD0R50X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesERB-RD
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t-
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W x 0.015" H (1.00mm x 0.50mm x 0.39mm)
DC Cold Resistance0.31 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERB-RD0R50X
Related LinksERB-R, ERB-RD0R50X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERB-RD0R50X Details Description
Related parts for ERB-RD0R50X
CONN JACK 16POS MALE CIRC datasheet.pdf
LED GREEN/ORG DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-12VO datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM LCKD RTR 05VDC datasheet.pdf