Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ304V
ERD-S1TJ304V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ304V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ304V.pdf
Availability of ERD-S1TJ304V
QUANTITY
ERD-S1TJ304V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ304V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ304V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS1
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ304V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ304V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ304V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ304V
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 50A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
RES 158 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMALE-R/A MALE 2POS 4M datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf