Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ305V
ERD-S1TJ305V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ305V
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ305V.pdf
Availability of ERD-S1TJ305V
QUANTITY
ERD-S1TJ305V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ305V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ305V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERDS1
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -1000ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ305V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ305V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ305V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ305V
CAP FILM 1000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE PIN datasheet.pdf