Panasonic Electronic Components ERG-1SJ122
ERG-1SJ122 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ122
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ122.pdf
Availability of ERG-1SJ122
QUANTITY
ERG-1SJ122 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ122
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ122
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ122
Related LinksERG-1, ERG-1SJ122 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ122 Details Description
Related parts for ERG-1SJ122
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
MODULE DDR3 2GB EUDIMM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LCD TFT 10.4" 800X600 SVGA datasheet.pdf