Panasonic Electronic Components ERG-1SJ241
ERG-1SJ241 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ241
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ241.pdf
Availability of ERG-1SJ241
QUANTITY
ERG-1SJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ241
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ241
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)