Panasonic Electronic Components ERG-1SJ563
ERG-1SJ563 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-1SJ563
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-1SJ563.pdf
Availability of ERG-1SJ563
QUANTITY
ERG-1SJ563 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-1SJ563
Internal Part NumberEIS-ERG-1SJ563
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-1SJ563
Related LinksERG-1, ERG-1SJ563 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-1SJ563 Details Description
Related parts for ERG-1SJ563
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V TO220-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC/AC 65-75DB PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 833MA 10W datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 532FCCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf