Panasonic Electronic Components ERG-2SJ102
ERG-2SJ102 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ102
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ102.pdf
Availability of ERG-2SJ102
QUANTITY
ERG-2SJ102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ102
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ102
Related LinksERG-2, ERG-2SJ102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ102 Details Description
Related parts for ERG-2SJ102
CONN RECEPT 80POS .050X.100" IDC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
STOP PAD 1.53MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 124VTLA datasheet.pdf
RES 87.5K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf