Panasonic Electronic Components ERG-2SJ111A
ERG-2SJ111A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ111A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ111A.pdf
Availability of ERG-2SJ111A
QUANTITY
ERG-2SJ111A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ111A
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ111A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ111A
Related LinksERG-2, ERG-2SJ111A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ111A Details Description
Related parts for ERG-2SJ111A
FIXED IND 39UH 90MA 9.5 OHM SMD datasheet.pdf
IDE4K 2.5" FLASH DISK 7GB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 270MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR MFG CABLE GUIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf