Panasonic Electronic Components ERG-2SJ152
ERG-2SJ152 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ152
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ152.pdf
Availability of ERG-2SJ152
QUANTITY
ERG-2SJ152 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ152
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ152
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ152
Related LinksERG-2, ERG-2SJ152 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ152 Details Description
Related parts for ERG-2SJ152
CONN HEADER 4POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HSG FOR 6 3 F TERM RA NAT datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
A5 INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.2A UMT3F datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf