Panasonic Electronic Components ERG-2SJ242
ERG-2SJ242 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-2SJ242
Brief Description
RES 2.4K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-2SJ242.pdf
Availability of ERG-2SJ242
QUANTITY
ERG-2SJ242 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-2SJ242
Internal Part NumberEIS-ERG-2SJ242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-2SJ242
Related LinksERG-2, ERG-2SJ242 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-2SJ242 Details Description
Related parts for ERG-2SJ242
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/4 BK 250' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 8A 600V GBU datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf