Panasonic Electronic Components ERG-3SJ100A
ERG-3SJ100A picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ100A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ100A.pdf
Availability of ERG-3SJ100A
QUANTITY
ERG-3SJ100A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ100A
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ100A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ100A
Related LinksERG-3, ERG-3SJ100A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ100A Details Description
Related parts for ERG-3SJ100A
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SGE1510-4-0200A-5000MQD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf