Panasonic Electronic Components ERG-3SJ101
ERG-3SJ101 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ101
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ101.pdf
Availability of ERG-3SJ101
QUANTITY
ERG-3SJ101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ101
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ101
Related LinksERG-3, ERG-3SJ101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ101 Details Description
Related parts for ERG-3SJ101
SENSOR HI-IMP 30PSIA DIP PKG datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 250M 48QFN datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 12MM datasheet.pdf