Panasonic Electronic Components ERG-3SJ110
ERG-3SJ110 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ110
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ110.pdf
Availability of ERG-3SJ110
QUANTITY
ERG-3SJ110 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ110
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ110
Related LinksERG-3, ERG-3SJ110 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ110 Details Description
Related parts for ERG-3SJ110
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 2W 84DB 40X28MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
POSITIONER M22520/2-23 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO213AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf